Systémy kontroly vstupu se používají k řízení přístupu osob, resp. vozidel do chráněných prostorů nebo ke chráněným zařízením nebo informacím, na základě přidělených přístupových práv. Tato zařízení také umožňují sledovat pohyb osob v prostorových zónách. Systémy ACS využívají koncové aktivní prvky, např. elektrické zámky, turnikety, propouštěcí brány a další. Jako nositel přístupového oprávnění jsou využívána různá média, např. magnetické a čipové karty, čipové přívěšky různých tvarů a nejnověji se využívá biometrických informací, např. otisky prstů, zobrazení oční duhovky nebo sítnice nebo čtení obrazu obličeje.

Široká oblast bezpečnostních technologií a přístupových systémů, jejichž úlohou je ověření identity osoby nebo předmětu, například vozidla. Ověřování identity se nejčastěji děje prostřednictvím tzv. čipových karet, magnetických proužků, čárových kódů, rozpoznáním tvaru, u osob i rozpoznáním otisku prstu nebo jiných fyziologických jedinečností.

EKV_1 EKV_2

Nadstavbové softwary potom identifikovaným osobám vymezují stupeň jejich oprávnění, a umožňují tak například řídit jejich pohyb v budově, ovládat zámky dveří, turnikety, branky, závory pro vjezd vozidel a podobně. Historie využití čtecích zařízení a to i neoprávněné pokusy jsou s příslušnými časovými údaji uloženy a mohou být využity pro pozdější analýzu. Dalším příkladem využití je aplikace identifikačního systému k evidenci pracovní doby zaměstnanců, propojení na podnikové stravovací systémy nebo elektronické peněženky.

Přístupové systémy slouží k zpřehlednění pohybu vlastního i externího personálu v zájmových prostorách. Mohou být autonomní pro jedny dveře, popř. v síťové verzi s vyhodnocením na PC. Doporučujeme docházkové a přístupové systémy vhodně doplnit ostatními systémy ochrany informací a majetku, které plní nejen funkci generální prevence, ale výrazně zvýší bezpečnostní situaci v jednotlivých objektech.